Puławskie drzewa otrzymały worki z wodą

worek z wodą na drzewie.jpg

Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi borykają się nowe nasadzenia drzew w mieście, szczególnie w pasach drogowych jest brak wody. 

Susza to ogromny stres  zwłaszcza dla młodych roślin. Od zawsze dbamy o  nowo posadzone drzewa różnymi metodami w zależności od siedliska, gatunku drzewa, wieku, kondycji czy właściwości gatunkowych. W wielu przypadkach wystarczy odpowiednie zamontowanie perforowanej rury drenażowej  lub wypełnienie misy wokół drzewa zrąbkami.  Najtrudniejsze warunki dla drzew  panują w pasach drogowych gdzie nie zawsze  jest możliwość codziennego podlewania drzew rozproszonych wzdłuż wielu ulic gminnych. Stosowanym przez Zarząd Dróg Miejskich w Puławach rozwiązaniem są specjalne polipropylenowe sakwy na wodę owijane wokół pni. Dzięki  membranowej konstrukcji worka, woda jest kropelkowo uwalniana precyzyjne do systemu korzeniowego drzewa. Zmniejsza to szok wywołany przesadzeniem oraz suszą. Worki napełniane są raz w tygodniu, a ich instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga stosowania żadnych narzędzi. W tym roku już po raz trzeci w pasach drogowych i po raz pierwszy na terenie parków i skwerów zastosujemy  ten rodzaj podlewania w Puławach.

Kupując systematycznie worki mamy już ich blisko 250 i zamontowaliśmy je przy wszystkich zeszłorocznych nasadzeniach oraz w miejscach w trudnych siedliskowo. Możemy je spotkać np. przy drodze do PKP, wzdłuż ul. Piaskowej, Czartoryskich i ul. Górnej, na Błoniach, na skwerze przy ul. Krańcowej, Św. JPII, Bulwarach  i wielu innych miejscach w  mieście. Worki ( treegatory) wyposażone są  w indywidualną wizytówkę z logo miasta.

Naszym  głównym celem jest  poprawa warunków wzrostu i zdrowotności  młodych drzew, a w konsekwencji oszczędność środków budżetowych wydawanych co roku  na nowe nasadzenia.

Pliki do pobrania

Zarząd Dróg Miejskich w Puławach

24-100 Puławy 

ul. Skowieszyńska 51

tel. 81 888 40 90

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Powrót na początek strony