Pielęgnacja drzew w mieście - etap III sierpień/wrzesień 2023 r.
Już niebawem rozpoczną się prace przy III etapie konserwacji drzewostanu miejskiego. Obejmą one: cięcia pielęgnacyjne, redukcyjne i techniczne w odniesieniu do 85 sztuk drzew, w tym dwóch drzew pomnikowych w zakresie:
- Pomniki Przyrody – dwa dęby rosnące na terenie stacji PGNiG przy ul. Sieroszewskiego oraz na terenie PIW-PIB przy Al. Partyzantów;
- w terenie objętym nadzorem konserwatorskim do pielęgnacji zakwalifikowano dąb szypułkowy za pawilonem CIT na Skwerze Niepodległości;
- na terenach pasów przyulicznych prace obejmą – ul. M. Curie-Skłodowskiej – 21 sztuk drzew, ul. Norwida – 4 sztuki, ul. Naruszewicza – 1 sztuka, ul.4 Pułku Piechoty Wojska Polskiego – 1 sztuka, ul. Kaniowczyków -1 sztuka, ciąg pieszy od dawnego dworca PKS/Hermes- 2 sztuki- razem 30 sztuk;
- na miejskich terenach zieleni zaplanowano pielęgnację następujących drzew: – Bulwar nad Wisłą- 47 sztuk drzew, Park Solidarności- 3 sztuki drzew, Błonia Miejskie- 2 sztuki drzew- razem 52 sztuk drzew.
Podstawą przedmiaru prac są specjalistyczne przeglądy i ekspertyzy drzew wykonane w 2023 r oraz zgłoszenia i interwencje mieszkańców. W koronach drzew zaplanowano wykonanie trzech asekuracyjnych wiązań elastycznych. Prace wykonywane będą w systemie alpinistycznym pozwalającym na precyzyjne i bezpieczne zabiegi w koronach drzew. Teren po pracach zostanie uprzątnięty, a urobek zezrąbkowany i wywieziony. Przy wszystkich drzewach szczególnie w ulicach uwzględnione będą cięcia dotyczące (skrajni), pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego, ludzi i mienia oraz zdjęcie posuszu i jemioły.
Rozstrzygnięty jest już przetarg na ww. prace i wykonawcą usługi będzie firma FU Faktor Prace Wysokościowe Maciej Stopka Faktor z siedzibą w Kościelisku. Prace wykonywane będą pod nadzorem branżowego inspektora nadzoru. Nad koordynacja prac czuwać będzie Dział Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach tel. 81 8884601.
Przy pielęgnacji drzew zwrócona będzie uwaga na ewentualną obecność ptasich gniazd w koronach pielęgnowanych drzew. W takich przypadkach prace w danym rejonie będą okresowo przerywane i wznawiane po wyprowadzeniu lęgów.
Pragnę nadmienić, że zadaniem władz miasta w zakresie ochrony przyrody jest dbałość o stan zieleni, w tym szczególnie drzew i krzewów. Głównym powodem prac pielęgnacyjnych jest odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców, przy całej staranności o zachowanie istniejących wartości przyrodniczych.
Zarząd Dróg Miejskich jako administrator wielu terenów publicznych co roku zleca wykonanie niezbędnych dokumentacji przyrodniczych zieleni wysokiej na terenie miasta tj.: ekspertyzy, opinie, dokumentacje stanu istniejącego. Na ich podstawie sporządzane są przedmiary prac pielęgnacyjnych określające ich zakres, termin wykonania oraz sposób prowadzenia. Oczywiście zakres zabiegów jest zróżnicowany i dostosowany do stanu i kondycji drzewa oraz jego statusu i lokalizacji. Szczególną troską otacza się drzewasędziwe, rosnące na terenach zabytkowych oraz pomniki przyrody. Wykonawcy zlecenia wyłaniani są w postępowaniach przetargowych prowadzonych zgodnie
z zasadami ustawy ‘Prawo zamówień publicznych”.
Środki na prace pielęgnacyjne drzewostanu komunalnego pochodzą z budżetu Miasta Puławy. Zasadą jest, że wszystkie prace pielęgnacyjne drzewostanu prowadzone są pod specjalistycznym nadzorem inspektorskim.